پیوند جامعه با هنر خوشنویسی در بستر تعالیم فرهنگ رضوی

پیوند جامعه با هنر خوشنویسی در بستر تعالیم فرهنگ رضوی

دبیر نوزدهمین دوره جشنواره ملی خوشنویسی رضوی، پیوند دیداری جامعه با هنر خوشنویسی به عنوان یک هنر ایرانی اسلامی و دربستر آموزه های رضوی را از اهداف این جشنواره دانست.به گزارش روابط عمومی بنیاد بین المللی امام  رضا علیه السلام، غلامرضا سپهری ، با اشاره به برگزاری نوزدهمین دوره جشنواره ملی خوشنویسی رضوی توسط بنیاد بین المللی امام رضا علیه السلام به میزبانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تهران اظهار کرد:اوایل انقلاب تعداد اساتید خوشنویسی در کشور به ۱۱ نفر می رسید اما امروز ۳۰۰ استاد خوشنویس در کشور داریم که متوسل شدن آنها به خاندان اهل بیت(ع) حس و حال خوش نوشتن را در آنان بیشتر می کند، لذا همه خوشنویسان ما در میان آثار خود به موضوع اهل بیت(ع) و به ویژه موضوع رضوی پرداخته اند.

 

وی افزود: جشنواره امسال خوشنویسی رضوی در پنج بخش نستعلیق، شکسته نستعلیق، نسخ، ثلث و اقلام سته برگزار می شود و با توجه به زیبایی‌شناسی و پیشینه ارزشمند تاریخی خطوط به‌ کار رفته در اماکن مختلف حرم رضوی و به منظور حفظ و اشاعه میراث فرهنگی و دینی به خصوص در حوزه‌های رضوی و همچنین احیای شیوه‌ها، شاخه‌ها و مهارت‌های کهن هنر خوشنویسی و شناساندن هر چه بیشتر آن ها به علاقه‌مندان و هنرمندان نسل جدید، دبیرخانه نوزدهمین جشنواره ملی خوشنویسی رضوی دو اولویت موضوعی را مدنظر قرار داده است.

 

وی افزود: بازنگاری خطوط اصیل و ارزشمند مندرج در تمام ابنیه، کتیبه‌ ها، کاشی‌ ها، مناره‌ها، گنبد و… موجود در بارگاه ملکوتی حضرت امام رضا(ع) و نگارش و کتابت عبارات و مضامین موضوعات جشنواره در قالب اقلام سته از جمله این موارد اولویت دار است.

 

دبیر نوزدهمین جشنواره خوشنویسی رضوی تصریح کرد: تلاش برای ارتقاء پیوند دیداری جامعه با هنر ناب ایرانی‌ اسلامی خوشنویسی در بستر تعالیم فرهنگ رضوی، توجه به زیبایی‌شناسی خوشنویسی مبتنی بر مفاهیم و معرفت رضوی و به کارگیری هنر اصیل خوشنویسی به عنوان یکی از ابزار تأثیرگذار در توسعه فرهنگ دینی و رضوی از اهداف برگزاری این جشنواره به شمار می آید.

 

وی خاطرنشان کرد: احادیث و روایات حضرت امام رضا (ع)، سبک زندگی مبتنی بر آموزه‌های اسلامی و سیره نبوی و اهل بیت (ع) در کلام امام رضا (ع)، آثار ادبی فاخر مرتبط با حضرت امام رضا (ع) و فرهنگ رضوی، روایت‌های معصومین (ع) درباره حضرت امام رضا (ع) و فرمایش‌های حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری درباره حضرت ثامن‌الحجج (ع) و حوزه‌های مختلف فرهنگ رضوی از موضوعاتی است که در این جشنواره به آن پرداخته می شود.

 

سپهری در ادامه به انتشار فرخوان این دوره از جشنواره گفت: ۳۶۰ مرکز فعال خوشنویسی در سراسر کشور و ۲۰ شعبه در خارج از کشور داریم که به تمامی این شعب اطلاع رسانی صورت گرفته است.

 

وی تصریح کرد: کشور ما وارث اساتید خوشنویس برجسته ای است که آثار فراوانی با موضوع امام رضا(ع) و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) خلق کرده اند و برگزاری جشنواره رضوی فرصتی را برای شناساندن این افراد فراهم کرده است.

 

دبیر نوزدهمین جشنواره خوشنویسی رضوی در خصوص ارزیابی آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره گفت: داوری آثار در دو مرحله انجام می شود و در زمان برگزاری اختتامیه به رتبه اول این دوره از جشنواره تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ ۱۲۰ میلیون ریال جایزه نقدی به رتبه دوم لوح تقدیر و مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال جایزه نقدی و به رتبه سوم لوح تقدیر و مبلغ ۸۰ میلیون ریال جایزه نقدی اهدا خواهد شد.

دبیر نوزدهمین جشنواره خوشنویسی رضوی در پایان خاطرنشان کرد: علاقه مندان جهت اطلاع از فراخوان و ثبت نام در جشنواره می توانند به تارنمای شمس توس به نشانی www.shamstoos.ir مراجعه کنند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme