اولین نشست همگرایی دولت و پدید‌آورندگان آثار فرهنگی هنری

به گزارش روابط عمومی انجمن خوشنویسان شعبه تهران بزرگ و به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی محمد شریعتمداری گفت: یکی از مهمترین اقدامات ما در این سال‌ها این بود که یکبار این تصمیم راهبردی را امتحان کنیم و اجازه دهیم خود اصحاب فرهنگ و هنر برای فعالیت‌هایی که می‌خواهند انجام دهند، یک نظام فرهنگی برای طرف قرارداد شدن با دولت را ایجاد کنند و موارد را در آن تعیین کنند.
وی ادامه داد: اینکه چرا تا این اندازه دیر در حال ایجاد این موضوع هستیم؛ سوالی است که باید به آن پاسخ داده شود. باید قبول کنیم که همبستگی با مردم ایجاد نمی‌شود مگر اینکه حضور آنها را بپذیریم. عدم توجه به مردم مثل نم پی پای حکومت‌هاست که می‌تواند سقف را خراب کند. پس باید به آنها توجه کرد و مراقب بود وگرنه مردم را از دست می‌دهیم.

 واگذاری امور به مردم با هدف بهبود کسب و کار انجام می شود

شریعتمداری با اشاره به استفاده از قانون کار برای با تدوین پیش نویس نحوه تشکیل و فعالیت انجمن‌های صنفی فرهنگ، هنر افزود: با تدوین این پیش نویس تصمیمی راهبردی گرفتیم تا اصحاب هنر با انجام یک کار جمعی برای تحقق اهداف فرهنگی تلاش کنند.لذا در آغاز راهی روشن هستیم و بدون تردید این مسیر روشن است. 
وی گفت: هر کانونی که در چارچوب قانون ثبت شد؛ وظیفه داریم از آن در چارچوب قانون حمایت کنیم.
شریعتمداری افزود: اقدام امروز مبنای اصلی یک تحول فکری است و فقط امضای نمادین اسناد نیست و بنده به عنوان رئیس ستاد انتخابات آقای روحانی آن را از مطالبات جامعه هنری می‌دانم و مسؤول تحقق این هدف هستم.
وی گفت: با همه ضعف‌ها و کاستی‌ها امروز برای انجام این اقدام دور هم هستیم که یک مبنای اصلی تحول فکری برای ساختن یک جامعه ایده آل خواهد بود.
شریعتمداری با بیان اینکه تکریم بزرگان ماندگار است افزود: باید تلاش کنیم به صورت شفاف و روشن اجازه تأسیس انجمن‌های تخصصی را به شما واگذار کنیم و با کمک شما بر مشکلات غلبه کنیم.
وی گفت: اگر بررسی این پیش نویس در هیأت دولت نیازمند ارائه فوریت باشد؛ ما آماده همکاری در این باره هستیم.
شریعتمداری در ادامه بیان کرد: ما حاضر به صحبت با گروه‌های مرجع برای رسیدن به توافق هستیم. به نوعی هنرمندان باید توجه شود. آثار هنری و اشعار بسیاری بودند که انقلاب را به نتیجه رساندند و از سویی همه ایران پای انقلاب ایستادند تا نتیجه حاصل شد. نظام خان و خانسالاری را چطور سینمای ایران به تصویر کشید و مردم را با حقوق خود آشنا کرد. یکی ترانه سرود، یکی شعر حماسی و مذهبی گفت و همه این موارد حرکت‌های بزرگی بود که شما هنرمندان آن را انجام دادید که به نوعی به ایجاد انقلاب منجر شد.
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی ضمن بیان اینکه دولت در مقابل فرهنگ و هنر مکلف بوده که سر تعظیم فرود آورد  اظهار داشت: عزیزی گفت که اگر در مقابل معلم و هنرمند کار انجام دهید، جامعه به راه خود می‌رود. باید بدانید که معلمی شغل پیامبران است اما هنرمندی کار خداست. ما در مقابل هنرمندان جز حمایت کاری نمی‌توانیم انجام دهیم. شفافیت از اصل‌های مهم این دولت است. ما پای شفافیت ایستاده‌ایم و پای هزینه‌های هم آن می‌ایستیم و از آن حمایت می‌کنیم.
وی افزود: کاری که امروز ما آن را پایه‌گذاری می‌کنیم، مبنای اصلی یک تحول فکری است و تنها امضای یک سند فکری نیست. به نوعی اگر بیرون از دولت هم بودم، این موضوع را مطالبه می‌کردم و مسئول تحقق آن هستم. اگر انتخاب دکتر روحانی با ۲۴ میلیون رای امروز مایه افتخار ماست؛ باید بدانیم که هنرمندان از آبرو و حیثیت خود گذاشتند تا یکپارچگی این مردم حفظ شود و این وظیفه ماست که از آنها حمایت کنیم. البته انتقاد هم حق آنهاست و ما آن را قبول داریم و با همه ضعف‌ها امروز اینجا هستیم تا گامی اساسی برای ساختن یک جامعه ایده‌آل برداریم.
شریعتمداری با بیان اینکه تکریم معلم و هنرمندان جامعه را می‌سازد و به این ترتیب ایران ساخته شده ‌و پایدار خواهد ماند، گفت: برای انجام همه این کارها بنده  دست یاری به سوی شما دراز می‌کنم. هر بازنشسته هنرمندی که امروز در جامعه می‌بینید، من هنرمند آینده خود را در او می‌بینم.  وضعیت هنرمندان باید مورد توجه قرار گیرد. تشکیل کمیته سه‌جانبه را اگر جناب صالحی بپذیرند و می‌پذیرم که با حضور نماینده‌ای از وزارت کار، وزارت فرهنگ و هنرمندان مسائل پیگیری شود. مسئله هنرمندان پیشکسوت باید جدی گرفته شود و به مسائل آنها رسیدگی شود.

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این نشست گفت: در دو سال اخیر رویکردها و اقداماتی در حوزه فرهنگ و هنر انجام شده است که کاهش و تجمیع مجوزها از تعداد ١٣٧ به ٣۶ مجوز یکی از این اقدامات به شمار می آید تا از این طریق فضای کسب و کار روان تر و آرام تر شود.
وی در عین حال تصریح کرد: دستور العمل های روشن برای هر مجوز منجر به این می شود تا حقوق و مطالبات اهالی فرهنگ و هنر از دولت شفاف تر باشد و مشاغل فرهنگی و هنری تعریف خود را پیدا کنند.
صالحی با اشاره به امضای دستور العمل همگرایی پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری گفت: این پروژه با همکاری اهالی فرهنگ و هنر تا پایان امسال به نتیجه می رسد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: تلاش کردیم منابع سرمایه گذاری در حوزه های فرهنگی و هنری را تسهیل تر کنیم. معصومیت فرهنگی طوری بود که در منابع مالی مفقود است. در نامه ای به رییس جمهور محترم درخواست دادیم که فرهنگ و هنر به دلیل اینکه در بخش منابع مالی مفقود شده است در صندوق توسعه ملی به آن توجه شود.
وی تصریح کرد: فرهنگ و هنر به عنوان اقتصاد و معیشت اهالی فرهنگی و هنری باید در منابع مالی جدی تر دیده شود. تشکیل مجتمع حل اختلاف فرهنگ، هنر و رسانه نیز با این نگاه بود که موضوعات و مشکلات این اهالی در فضای روان تر و آرام تری پیش رود و مسائل آن ها سریع تر دنبال شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: محیط های متعدد با طرح های فراوانی وجود دارد که فرصتی را برای کسب و کارهای فرهنگی و هنری فراهم می کند که گذرهای فرهنگی یکی از این اقدامات در این زمینه است و امشب در سفری که به اصفهان خواهم داشت دو خیابان فرهنگ و هنر در نجف آباد افتتاح می شود.
وی ادامه داد: یکی از رویکردهای مهمی که مورد توجه و نظر دولت های یازدهم و دوازدهم بوده و هست واگذاری امور به مردم و صنوف مرتبط است. این رویکرد جدی جناب آقای دکتر روحانی است و به طور پیوسته مورد مطالبه ایشان از هیات دولت است.
صالحی در عین حال تصریح کرد: بهبود کسب و کار نیز مقدمه واگذاری امور به مردم و اصناف است بنابراین توجه با این امر ضروری است. این رویکرد مقومات و مقدماتی را لازم دارد. اگر بخواهیم بدانیم چرا این اتفاق تاکنون صورت نگرفته و همچنان چتر دولت ها بر فضای اقتصاد و معیشت مردم حاکم است باید به عوامل آن توجه داشته باشیم.
وی افزود: در این زمینه دو عامل مهم تر از دیگر عوامل است. ابتدا اینکه مردم باید در تمام این مسیر حضور داشته باشند نه در انتهای مسیر. گفت و گو به عنوان ارتباط دولت و مردم از سطح سیاستگذاری تا مرحله اجرا است و مردم و دولت باید همپای هم حرکت کنند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال تصریح کرد: با همین نگاه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آیین نامه شورای گفت و گو را تنظیم کردیم و با همین رویکرد اتفاق امروز شکل گرفت.
صالحی در ادامه تاکید کرد: برخی اوقات دولتمردان حس می‌کنند عقل کل هستند و فکر می‌کنند به جای مردم و آن مجموعه می‌توانند تصمیم کلان بگیرند در حالی که باید در مسیر تدوین قوانین همراهی و همفکری مردم را جدی بگیریم.
صالحی گفت: عامل دوم اینکه نهادهای مدنی در ایران در ١۵٠ سال گذشته به خوبی شکل نگرفته اند و این باعث می شود تفویض و واگذاری به مردم کمتر شکل بگیرد و دولت بزرگ تر و ناکارآمد تر شود. تکلیفی که در برنامه ششم توسعه ارجاع شده و یک تکلیف قدیمی است اما تاکنون به بار ننشسته است و این اتفاق در حال شکل گرفتن است.
عضو کابینه تدبیر و امید ادامه داد: انجمن ها و کانون ها بخشی از هویت نهاد مدنی است که می تواند اتفاق بیفتد و امتداد یابد، ریشه بدواند و ماندگار شود و مسیری برای تفویض ها و واگذاری امور به صنوف  به شمار می آید.

در ابتدای این نشست علی سیدآبادی مشاور برنامه ریزی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گزارشی از روند شکل تدوین دستور العمل همگرایی پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری ارائه داد.
سیدآبادی با اشاره به امضای دستور العمل همگرایی پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری گفت: در تاریخ معاصر بی نظیر است که همه انجمن ها یک مطالبه را با هدف مشترک امضا کنند.
وی در عین حال افزود: در این دستور العمل نقش دو وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی تسهیل گری است.
سیدآبادی با اشاره به روند تشکیل جلسات با حضور نمایندگان اصناف مختلف فرهنگی و هنری ادامه داد: در این مسیر با خود گفتیم وقتی سخن از صنف در جلسات می شود نمی شود بدون حضور نمایندگان آن ها باشد بنابراین به این نتیجه رسیدیم که باید آن ها حضور داشته باشند.
وی ادامه داد: هدف از این اقدام تشکیل و استقرار نظام صنفی که همه حوزه های فرهنگی و هنری را دربر بگیرد بود تا در چارچوب قوانین فعلی قدم برداریم تا به بخشی از نیازهای این حوزه ها پاسخ داده شود.
سیدآبادی گفت: در این مسیر به این نتیجه رسیدم که نهادهای سرمایه گذار مشکل تشکلی ندارند ولی پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری مشکل تشکلی دارند و به لحاظ قانونی صنف محسوب نمی شوند؛ بنابراین با این نگاه به بخش پدیدآورندگان ذیل قانون کار متمرکز شدیم.
وی در عین حال تصریح کرد: خوبی قانون کار این است که تشکیل تشکل در آن به صورت داوطلبانه است.

مفهوم “کار شایسته” در دستور کار قرار گرفت
در ادامه این نشست مسعود هوشمند رضوی گفت: هدف از امضای دستورالعمل همگرایی پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری استقرار، توسعه و نهادینه سازی مفهوم کار شایسته است.
وی افزود: برای نهادینه کردن کار شایسته به تشکل نیازمند هستیم. اگر بخواهم درباره نحوه شکل‌گیری انجمن‌های صنفی فرهنگ و هنر به طور خلاصه چیزی بگویم به موضوع نهادینهسازی کار شایسته اشاره می‌کنم که یک مفهوم بین‌المللی است. طبق تعریفی که از سازمان بین‌المللی کار از‌این مفهوم ارائه شده موضوع کرامت انسانی و برخورداری از فرصت‌های اجتماعی و همچنین برابری دستمزد و جنسیت موردتوجه قرار گرفته است. در یک بخش از مفهوم کار شایسته به موضوع حق داشتن تشکل و چانه‌زنی اشاره شده است. در‌این راستا رویکرد به شکلی سه جانبه خواهد بود. بنابراین ما برای استقرار‌این مفهوم نیازمند تشکیلاتی بودیم که بتواند به‌این موضوعات رسیدگی شود.
وی با اشاره به اهمیت بحث سه جانبه‌گرایی در قوانین موجود توضیح داد: ما یک فرصت تاریخی داریم که امیدوارم بتوانیم از‌این فرصت‌ها استفاده کنیم. به هر حال‌این اولین برنامه‌ای است که محصول گفت‌وگوهای مختلف است که نمایندگان اصناف در آن حضور دارند و می‌توانند بدون دخالت دولت کاری انجام بدهند. ما به هیچ عنوان دنبال حذف خانه‌ها و انجمن‌های صنفی نیستیم.‌این یک کار گروهی است که در موازات انجمن‌ها حرکت نمی‌کند. بلکه توجه به مفهوم “کار شایسته” مهم‌ترین بحثی بوده که در‌این فضا مورد تمرکز است. به هر حال‌اینها کف مطالبات ماست و قطعا در‌این راه هم‌ایراداتی داریم. تهیه‌این پیش‌نویس در اول راه است که پشتیبانی اهالی فرهنگ و هنر و تصویب نهایی آن در دولت مهم‌ترین ارکان هستند.
در بخش دیگری از این نشست فیاض زاهد مدرس دانشگاه با اشاره به بخشی از نظریه مارکس مبنی بر اینکه فلاسفه برای تعبیر جهان آمده اند و اکنون نوبت تغییر است، گفت: فلسفه اصلی انقلاب اسلامی نیز بر انتخاب دینداری و معنویت بود که بر این اساس می خواهیم جامعه انسانی بسازیم.
وی افزود: برای شرایط زیست بهتر جامعه باید شرایط زیست بهتر برای انسان ها فراهم کنیم. ساخت جامعه با شورش به وجود نمی آید. باید شرایط زیست بهتر برای جامعه هنرمندان، نویسندگان و فرهیختگان ایجاد کرد.
این مدرس دانشگاه تاکید کرد: اگر نویسنده احساس کند از سوی دولت مورد احترام و تکریم است امید اجتماعی را به جامعه برمی گرداند.

امروز یک روز تاریخی در‌ایران است
ایرج راد رییس هیئت مدیره خانه تئاتر هم در‌این نشست گفت:‌این روز را به همه اهالی فرهنگ و هنر تبریک می‌گویم که بعد از سالها تلاش به نتیجه رسیده است. ما از دیرباز به دنبال امنیت اهالی تئاتر بودیم. در‌این راه از سال‌ها قبل با شورای عالی انقلاب فرهنگی در تماس بودیم و پیرامون موضوع امنیت شغلی هنرمندان بارها رایزنی کردیم. بالاخره در برنامه ششم توسعه موضوع امنیت شغلی مطرح شد اما نتیجه‌ای حاصل نشد.‌این جریان اما در خانه تئاتر ادامه پیدا کرد و با پیگیری‌هایی که در‌این زمینه صورت گرفت آقای صالحی زحمت زیادی پیرامون‌ این موضوع کشید و قرار بر‌این شد تا جلسات زیادی در‌این زمینه برگزار شود. حدود یک سال ‌این جلسات برگزار شد و ما به مسائل حقوقی و مرتبط به قوانین کار رایزنی کردیم تا ‌اینکه امروز شاهد امضای پیش‌نویسی در‌ این عرصه هستیم.‌ این برای اولین بار است که هنرمندان می‌توانند جایگاهی را که دوست داشتند پیدا کنند. امروز روز تاریخی برای ماست و من از همه کسانی که پیگیر مسائلی بودند که خدمت به مردم و فرهنگ و هنر‌این ممکلت بود، تشکر می‌کنم.
وی با اشاره به برگزاری جلسات مختلف با اهالی هنر ادامه داد: دکتر صالحی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی به این حوزه توجه داشتند و قرار شد با دعوت صنوف مشکلات بررسی و در این زمینه اقداماتی توسط هنرمندان صورت بگیرد.
راد افزود: این جلسات به صورت مستمر هر چهارشنبه برگزار شد و علاوه بر آن جلسات جانبی نیز تشکیل شد و مسائلی راجع به قانون کار و … بررسی شد.
وی گفت: برگزاری این جلسات منجر به تشکیل این نشست  و امضای دستور العمل همگرایی پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری توسط دو وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی شد.

در بخش دیگری از این نشست منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما گفت: همه اصناف فرهنگ و هنر یک پیکره واحد هستند و بخش مهمی ار فرهنگ، هنر و تمدن کشور را تولید می کنند و حمایت ما از یکدیگر امر مهمی است.
وی افزود: کسانی که مخالف تشکل فرهنگی و فعالیت صنفی در قالب قانون و با هویت معلوم هستند در واقع می خواهند از فضای ابهام آلود استفاده خود را ببرند. ولی باید بدانیم فضای ابهام آلود فرصت رشد ایجاد نمی کند.
شاهشواری در عین حال تصریح کرد: فضای ابهام آلود فرهنگ، هنر و تمدن کشور را غارت می کند.
وی افزود: تشکل های صنفی را باید جدی گرفت. قانون کار برا ی فعالیت های صنفی قانون مناسبی است و جز این قانون قانون دیگری در این زمینه وجود ندارد.
مدیرعامل خانه سینما ادامه داد: اقتدار فرهنگی نیازمند تولید فرهنگی، تولید فرهنگی نیازمند مدیر فرهنگی و مدیر فرهنگی نیازمند انجمن های صنفی قابل گفت و گو با هدف مفاهمه است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود بر توجه به نظام بازنشستگی اهالی فرهنگ و هنر تاکید کرد.
در ادامه فریدون عموزاده خلیلی رئیس انجمن کودکان و نوجوانان گفت: قبل از حضور در این جلسه با یکی از نویسندگان ملاقاتی داشتم و به ایشان گفتم که قرار است در این جلسه با عنوان امضای دستورالعمل همگرایی پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری حضور یابم. این نویسنده گفت «خوش بین به انجام این کار از سوی دکتر صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هستم».
وی با اشاره به امضای این دستور العمل افزود: هم قانون و هم اخلاق امضای این دستورالعمل را بر عهده وزرای پیشین نیز گذاشته و ما امروز گلایه داریم که چرا آن ها این کار را انجام ندادند.
عموزاده خلیلی در عین حال تصریح کرد: امروز با امضای دستورالعمل همگرایی پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری روز تاریخی در این حوزه به شمار می آید.

در بخش دیگری نگار نادری پور مدیر مسئول انجمن مجسمه ساز گفت: ٧ انجمن خوشنویسان، طراحان و گرافیک، تصویرگران ایران، عکاسان، هنرمندان سفالگر ایران، هنرمندان نقاش ایران و هنرمندان مجسمه ساز ایران در حوزه تجسمی وجود دارد که برای تصویب این دستورالعمل مشارکت داشته است.
وی افزود: این انجمن ها تلاش کرده اند با یکدیگر به نتیجه ای برسند که به جامعه مدنی منجر شود.
نادری پور ادامه داد: هنر کرامت انسانی می سازد و محل تکثر و گفت و گو است.

کاوه رضوانی راد مشاور حقوقی خانه موسیقی هم در‌این مراسم با قرائت متنی از تدوین پیش‌نویس نحوه تشکیل کانون سراسری صنفی هنرمندان قدردانی کرد و با ارائه نقطه‌نظرات خود در ‌این زمینه گفت: مقصد نهایی ما باید نظارت و مطالبه‌گری در اجرای صحیح‌ این تصویب‌نامه و اهتمام برای شکل‌گیری سریع کانون‌های سراسری صنفی هنرمندان باشد. از آن چیزی که باید بر حذر باشیم تمرکز بر ماهیت مدنی و عدم دخالت‌های دولتی است. نهاد صنفی رقیب دولت نیست همراه دولت است تا دولت به جای ورود به اجرا به سیاستگذاری مشغول باشد. نهاد صنفی حلقه اتصال هنرمند و حاکمیت است که حقوق هنرمندان را می‌ستاند و از حریم او صیانت می‌کند. دخالت دولت قطعا آن فعالیت‌ها را مختل می‌کند. به هر حال رفتار قابل تحسین وزیران ارشاد و تعاون الگویی کامل از مناسبات دولت و تشکل‌های هنری است که امیدوارم در سال‌های پیش رو نیز مورد توجه قرار گیرد. هدف نهایی ما زمانی محقق می‌شود که تصویب نامه به طور کامل اجرا شود تا صنوف بتوانند تشکل‌های خود را ذیل قانون کار ثبت کنند. من پیشنهاد می‌کنم که یک کارگروه سه جانبه در‌این راستا تشکیل شود چرا که شفافیت موضوعی است که در‌ این سال‌ها به شدت به آن نیازمندیم.

بر اساس ‌این گزارش با تصویب هیئت وزیران، برای اولین بار در تاریخ هنر کشور، کلیه پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری و رسانه‌ای می‌توانند ذیل تبصره (۵) ماده (١٣١) قانون کار، انجمن صنفی سراسری تشکیل دهند. به موجب همین تصویب‌نامه هر یک از حوزه‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای می‌توانند یک کانون ملی تشکیل دهند و در نهایت از به هم پیوستن آنها کانون فراگیر فرهنگ و هنر، تشکیل خواهد شد.
از یک سال گذشته به منظور تدوین پیش‌نویس دستورالعمل نحوه تشکیل فعالیت‌ انجمن‌های صنفی فرهنگ، هنر، رسانه و کانون‌های مربوطه جلساتی با حضور نمایندگان صنوف مختلف فرهنگی و هنری و وزارت‌خانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ و تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شده است.‌این جلسات به منظور تدوین آئین‌نامه‌های ماده ٩٢ برنامه ششم توسعه که یکی از بندهای ذیل‌این ماده به بحث نظام صنفی مرتبط بود با حضور نمایندگان صنوف مختلف برگزار شد. ‌این در حالی است که پیش‌نویس ‌این تصویب‌نامه، حاصل همفکری و مشورت نمایندگان ١۴ تشکل و انجمن فرهنگی، هنری و رسانه‌ای است که طی بیش از یکسال و در خلال برگزاری ده‌ها جلسه عمومی‌ و تخصصی تهیه شده و با تایید و امضای دو وزیر کابینه دولت تدبیر و امید (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی)، جهت طرح و تصویب تقدیم هیئت وزیران شده است.
پس از تصویب‌این پیشنهاد، کلیه پدیدآورندگان آثار فرهنگی، هنری و رسانه‌ای می‌توانند در بستر تشکل‌های رسمی‌ و تخصصی روابط کار، مطالبات خود را از طریق گفت‌وگوهای سه جانبه ملی دنبال کرده و امنیت شغلی پایدار را محقق سازند. تنظیم و تصویب “دستورالعمل نحوه تشکیل و فعالیت انجمن‌های صنفی فرهنگ، هنر و رسانه و کانون‌های مربوطه” از دیگر مواردی است که در‌این تصویب‌نامه پیش‌بینی شده و تشکل‌های ١۴ گانه فوق به منظور پیشبرد هرچه سریع‌تر اهداف تصویب‌نامه، مبادرت به تهیه و ارائه پیش‌نویس دستورالعمل و ارائه آن به وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی‌و تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرده‌اند.
نمایندگان خانه سینما، خانه موسیقی، خانه تئاتر، انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، انجمن عکاسان‌ایران، انجمن صنفی طراحان گرافیک، انجمن هنرمندان سفالگر‌ایران، انجمن خوشنویسان‌ایران، انجمن ویراستاران، انجمن داستان‌نویسان، انجمن هنرمندان نقاش و انجمن تصویرگران‌ایران در تهیه پیش‌نویس تصویب‌نامه و دستورالعمل آن با یکدیگر همکاری داشته‌اند.
در پایان این نشست با حضور وزیران فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی، پیش‌نویس دستورالعمل نحوه تشکیل و فعالیت انجمن‌های صنفی فرهنگی و هنر و رسانه و کانون‌های مرتبط با آن امضاء شد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme