مراسم اختتامیه نمایشگاه آثارخط استاد کابلی

بگزارش روابط عمومی انجمن خوشنویسان ایران شعبه تهران بزرگ ؛ حجت الله ایوبی (دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران) در آیین اختتامیه نمایشگاه خط استاد کابلی که صبح شنبه ۲۶ مرداد در گالری کمیسیون ملی یونسکو برگزار شد، تاکید کرد: همه مشکلات ما در کشور از جایی است که با زیبایی‌شناختی قهر هستیم و ساختمان‌ها و ساخت و سازهای کنونی نتیجه این اتفاق است و این فضا، در روح و تصمیمات ما اثر می‌گذارد.

دبیرکل کمیسیون‌ ملی یونسکو- ایران عنوان کرد: وقتی معماری ما ایرانی باشد سراغ هنر سنتی می‌رویم و اگر برخی جوانان به هنر سنتی کمتر علاقه نشان می‌دهند به همین دلیل است.

ایوبی تصریح کرد: وقتی در منازل ما اثر زیبایی شناختی نباشد، علاقه به هنر ایرانی در بین جوانان کمتر می‌شود.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران، گفت: امروز هنر درمان است و در برخی بیمارستان‌ها گالری وجود دارد چراکه رنگ در روح و روان اثر دارد.

ایوبی افزود: در بین همه هنرها، خوشنویسی قدسی و برجسته‌تر است و بقیه هنرها به این هنر بدهکارند. امروز در معماری و پیکر تراشی‌ها اثر خوشنویسی دیده می‌شود. همچنین جامعه خوشنویسی فضائل را حفظ کرده‌اند.

ایوبی همچنین یادآور شد: با افتخار استاد کابلی نماینده جامعه هنری در شورای عالی کمیسیون ملی یونسکو- ایران هستند و آیین اختتامیه نمایشگاه خط ایشان نیز همچون مراسم نکوداشتشان بسیار شایسته و باشکوه برگزار شد.

در ادامه برگزاری این آیین، محمد حیدری از اساتید خوشنویسی عنوان کرد: شخصیت کابلی نیازی به بیان و تعریف ندارد و همه این استاد بزرگوار را می‌شناسند و نسبت به تلاش‌های استاد کابلی در ۵ دهه آگاهی کامل دارند.

وی یادآور شد: در جایگاه شاگرد استاد می‌گویم، وجه قالب استاد کابلی نه در تلاش ۵۰ ساله در عرصه خط شکسته که در بیان ایده و حرفی نو است و این از هرکسی برنمی‌آید.

این استاد خوشنویسی تصریح کرد: کار راحت، دنباله روی از گذشتگان در هر عرصه‌ای است و استاد کابلی جزو نوادر هستند کسانی که راه تازه‌ای را در پیش می‌گیرند و این استاد یکی از این همین هنرمندان نادر است.

حیدری عنوان کرد: کابلی نزدیک به ۴ دهه است که مسیرش را با احترام به اساتید پیشکسوت خوشنویسی از باب شیوه نگارش جدا کرده و علاقمندان به هنر خوشنویسی به این بیان تازه اقبال نشان دادند.

وی اضافه کرد: فعالیت‌های هنری استاد منحصر به داخل نیست و استاد در راستای جهانی کردن هنر خوشنویسی در مجامع بین‌المللی حضور داشتند و کمتر هنرمندی را می‌شناسیم که عمر هنری‌اش تا این حد ثمر داشته باشد.

علی مرادخانی (معاون اسبق هنری وزارت ارشاد) نیز عنوان کرد: استاد کابلی را با دل و عشق می‌شناسم و در بین اهالی هنر اندک افرادی هستند که همواره در ذهن می‌مانند. نفس کابلی حق است و به این دلیل بدون هیچ دلیلی جذب وی و آثارش می‌شوید. استاد کابلی فتوت و آنی دارد که در انسان اثرگذار است. برای استاد آرزوی سلامتی و طول عمر دارم و امیدوارم این هویت که به فرهنگ می‌افزایند، مستدام باشد.

رجبی (استاد خوشنویسی) هم اینطور اظهار داشت: جامعه، زمانی که هنر را فراموش کند به انحطاط می‌رود و از آن پس ما دیگر زیبایی‌ها را درک نمی‌کنیم. اگر از کودکی زیبایی را بیاموزیم شرایط متفاوت خواه دبود. نقاش و خطاط می‌توانند در این راه قدم موثری بردارند.

وی یادآور شد: وقتی موزه خط و نمایشگاه نقاشی داریم کودکان ما علاقه نشان نمی‌دهند و کمتر به خط و نقاشی توجه می‌شود. ولی ما امیدوارم دیگر علوم ‌نیز بر اساس هنر ارتقا یابد.

یدالله کابلی نیز در این مراسم اظهار داشت: هنر خوشنویسی به عنوان هنری گرانسنگ مورد مقبول اهالی فرهنگ‌افتاده است. سرمایه خوشنویسان پول و حمایت نبود بلکه اتحاد و همدلی هنرمندان بود.

وی ادامه داد: به یاد دارم وقتی به خط شکسته روی آوردم یک سطر مرکبی را در اختیار نداشتم که بخواهم از آن جان بگیرم. متاسفانه ما در موزه‌هایمان، اندک آثاری از خوشنویسی داریم اما در کشورهای دیگر بی‌گمان هنر خوشنویسی به عنوان هنری مطرح و قدسی دیده می‌شود.

کابلی افزود: نکوداشت من در یونسکو خون تازه‌ای برای من بود. هرگاه به خمودگی می‌رسیدم به این فکر می‌کردم هنوز می‌توانم و جوانانی می‌آیند که علاقمند به هنر خوشنویسی هستند.

در ادامه این مراسم اساتید حاضر درباره استاد کابلی اظهارنظر کردند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme